Nestor Araujo
Club America
Mexiko
DFMittback
Karriär 2012-2025 · kändhet #2 796
Nestor Araujo (Mexiko, Mittback) har spelat för Cruz Azul, Santos Laguna, Celta Vigo och Club America. I de officiella matcherna i vår databas har Nestor Araujo gjort 5 mål och 6 assist på 216 matcher.
- 35Ålder
- 350 tn €Värde
- 216Matcher
- 5Mål
- 6Assist
- 10Troféer
Placering bland försvarare
Karriärväg
Karriärmatcher jämfört med de mest kända försvarare
Marquinhos
601 matcher · 14 troféer
V. van Dijk
601 matcher · 10 troféer
Raphael Varane
524 matcher · 12 troféer
Ruben Dias
442 matcher · 12 troféer
Achraf Hakimi
389 matcher · 11 troféer
Nestor Araujo
216 matcher · 10 troféer
Klubbar
Ligor
Troféer
Tränare
Andre Jardine
Antonio Mohamed
Carlos Carvalhal
Diego Cocca
Eduardo Coudet
Fernando Ortiz
Fran Escriba
Gerardo Daniel Martino
Jaime Lozano
Juan Carlos Osorio
Miguel Cardoso
Miguel Herrera
Oscar García
Ricardo Ferretti
Santiago Solari
Tre-i-rad-frågor de besvarar

Fotbollsspelare som har spelat för både Cruz Azul och Santos Laguna
Fotbollsspelare som har spelat för både Cruz Azul och Celta Vigo
Fotbollsspelare som har spelat för både Cruz Azul och Club America
Fotbollsspelare från Mexiko som har spelat för Cruz Azul
DFFörsvarare som har spelat för Cruz Azul
Fotbollsspelare som har spelat för både Santos Laguna och Celta Vigo
Fotbollsspelare som har spelat för både Santos Laguna och Club America
Fotbollsspelare från Mexiko som har spelat för Santos Laguna
DFFörsvarare som har spelat för Santos Laguna
Har spelat i samma klubbar
Santiago Gimenez
Centralanfallare
Orbelin Pineda
Mittfältare
Jorge Sanchez
Högerback
Carlos Rodriguez
Mittfältare
Anderson Santamaria
Mittback
Carlos Gruezo
Defensiv mittfältare
David Silva
Offensiv mittfältare
Marcos Alonso
Mittback
Diego Costa
Centralanfallare
Rafinha
Offensiv mittfältare
Edson Alvarez
Defensiv mittfältare
Julian Quinones
Centralanfallare
Vanliga frågor
Vilka klubbar har Nestor Araujo spelat för?
Under karriären har Nestor Araujo spelat för Cruz Azul, Santos Laguna, Celta Vigo och Club America.
Vilken klubb spelar Nestor Araujo för nu?
Enligt våra uppgifter ingår Nestor Araujo just nu i truppen hos Club America.
Hur många mål har Nestor Araujo gjort?
I de officiella matcherna i vår databas har Nestor Araujo gjort 5 mål och 6 assist på 216 matcher.
Vilka troféer har Nestor Araujo vunnit?
Nestor Araujo har vunnit OS.



