Giovanni Trapattoni
Avslutad karriär
Italien
MFDefensiv mittfältare, Försvarare
Karriär 1960-1971 · kändhet #7 776
Giovanni Trapattoni (Italien, Defensiv mittfältare) har spelat för Milan och Varese. I de officiella matcherna i vår databas har Giovanni Trapattoni gjort 4 mål och 6 assist på 310 matcher.
- 87Ålder
- -Värde
- 310Matcher
- 4Mål
- 6Assist
- 6Troféer
Placering bland mittfältare
Karriärväg
Karriärassist jämfört med de mest kända mittfältare
Joshua Kimmich
137 assist · 551 matcher
Bernardo Silva
102 assist · 636 matcher
Fabian
65 assist · 448 matcher
Federico Valverde
45 assist · 438 matcher
Rodri
32 assist · 440 matcher
Giovanni Trapattoni
6 assist · 310 matcher
Klubbar
Ligor
Troféer
Tränare
Tre-i-rad-frågor de besvarar

Fotbollsspelare som har spelat för både Milan och Varese
Fotbollsspelare från Italien som har spelat för Milan
MFMittfältare som har spelat för Milan
Fotbollsspelare från Italien som har spelat för Varese
MFMittfältare som har spelat för Varese
Har spelat i samma klubbar
Gianluigi Donnarumma
Målvakt
Adrien Rabiot
Mittfältare
Christian Pulisic
Högerytter
Theo Hernandez
Vänsterback
Claudio Gentile
Högerback
Bruno Petkovic
Centralanfallare
Roberto Bettega
Centralanfallare
Pietro Anastasi
Centralanfallare
Vanliga frågor
Vilka klubbar har Giovanni Trapattoni spelat för?
Under karriären har Giovanni Trapattoni spelat för Milan och Varese.
Hur många mål har Giovanni Trapattoni gjort?
I de officiella matcherna i vår databas har Giovanni Trapattoni gjort 4 mål och 6 assist på 310 matcher.
Vilka troféer har Giovanni Trapattoni vunnit?
Giovanni Trapattoni har vunnit Champions League och Klubb-VM.



