Johan Cruyff
Stoppet
Nederlandene
MFOffensiv midtbane, Angriber
Karriere 1964-1983 · kendthed #306
- 79Alder
- -Værdi
- 546Kampe
- 308Mål
- 185Assists
- 11Trofæer
Placering blandt midtbanespillere
Karrierevej


1965197019751980198519901995200020052010201520202025
Karriereassists mod de mest kendte midtbanespillere
Johan Cruyff
185 assists · 546 kampe
Joshua Kimmich
137 assists · 551 kampe
Bernardo Silva
102 assists · 636 kampe
Fabian
65 assists · 448 kampe
Federico Valverde
45 assists · 438 kampe
Rodri
32 assists · 440 kampe
Klubber
Ligaer
Trofæer
Champions League- Ballon d'Or
Klub-VM
Trænere
- Bobby Haarms
Ernst Happel- František Fadrhonc
- George Knobel
Georg Keßler- Hennes Weisweiler
Kurt Linder
Leo Beenhakker- Lucien Muller
Rinus Michels- Ștefan Kovács
Thijs Libregts- Vic Buckingham
Kryds og bolle-spørgsmål, de besvarer

Fodboldspillere der har spillet for både Ajax og Barcelona
Fodboldspillere der har spillet for både Ajax og Levante
Fodboldspillere der har spillet for både Ajax og Feyenoord
Fodboldspillere fra Nederlandene der har spillet for Ajax
MFMidtbanespillere der har spillet for Ajax
Fodboldspillere der har spillet for både Barcelona og Levante
Fodboldspillere der har spillet for både Barcelona og Feyenoord
Fodboldspillere fra Nederlandene der har spillet for Barcelona
MFMidtbanespillere der har spillet for Barcelona
Har spillet i de samme klubber
ter Stegen
Målmand
Thilo Kehrer
Midterforsvarer
Lisandro Martinez
Midterforsvarer
M. de Ligt
Midterforsvarer
Rodri
Defensiv midtbane
Ousmane Dembele
Centerangriber
Lionel Messi
Højre wing
Lewandowski
Centerangriber
Martin Caceres
Midterforsvarer
Mitchell Langerak
Målmand
Alex Remiro
Målmand
Moses Simon
Venstre wing
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke klubber har Johan Cruyff spillet for?
I løbet af karrieren har Johan Cruyff spillet for Ajax, Barcelona, Levante og Feyenoord.
Hvor mange mål har Johan Cruyff scoret?
I de officielle kampe i vores database har Johan Cruyff scoret 308 mål og lavet 185 assists i 546 kampe.
Hvilke trofæer har Johan Cruyff vundet?
Johan Cruyff har vundet Champions League, Ballon d'Or og Klub-VM.

