Alan Hansen
Liverpool
Skotland
DFMidterforsvarer
Karriere 1977-1989 · kendthed #1.038
- 71Alder
- -Værdi
- 499Kampe
- 11Mål
- 12Assists
- 5Trofæer
Placering blandt forsvarsspillere
Karrierevej
Karrierekampe mod de mest kendte forsvarsspillere
Marquinhos
601 kampe · 14 trofæer
V. van Dijk
601 kampe · 10 trofæer
Raphael Varane
524 kampe · 12 trofæer
Alan Hansen
499 kampe · 5 trofæer
Ruben Dias
442 kampe · 12 trofæer
Achraf Hakimi
389 kampe · 11 trofæer
Klubber
Ligaer
Trofæer
Champions League
Trænere
Kryds og bolle-spørgsmål, de besvarer

Fodboldspillere fra Skotland der har spillet for Liverpool
DFForsvarsspillere der har spillet for Liverpool
Har spillet i de samme klubber
Ofte stillede spørgsmål
Hvilke klubber har Alan Hansen spillet for?
I løbet af karrieren har Alan Hansen spillet for Liverpool.
Hvilken klub spiller Alan Hansen for nu?
Ifølge vores data er Alan Hansen i øjeblikket i truppen hos Liverpool.
Hvor mange mål har Alan Hansen scoret?
I de officielle kampe i vores database har Alan Hansen scoret 11 mål og lavet 12 assists i 499 kampe.
Hvilke trofæer har Alan Hansen vundet?
Alan Hansen har vundet Champions League.




